Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" pod hasłem HARCERZE NIEZŁOMNYM

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Pod hasłem HARCERZE NIEZŁOMNYM, 11 marca 2017 roku odbyła się w Gminie Mała Wieś lokalna uroczystość upamiętniająca „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w Kościele Parafialnym w Małej Wsi została odprawiona uroczysta msza święta. Przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych z oddziału sierżanta Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko w Starych Gałkach został odśpiewany Hymn Narodowy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.

Pamięć o żołnierzach uczcili mieszkańcy Gminy Mała Wieś, harcerze, uczniowie szkół, strażacy, przedstawiciele władz oraz rodziny zamordowanych. W uroczystości tej udział wziął Wójt Gminy Mała Wieś Zygmunt Wojnarowski, Przewodniczący Rady Gminy Mała Wieś Włodzimierz Jeznach i Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ewa Szymańska.

Do Starych Gałek przybył syn Wiktora Stryjewskiego, Pan Andrzej Stryjewski. Wspomnienia o ojcu, jego aresztowaniu i zamordowaniu w więzieniu na Mokotowie w 1951 r. były żywą lekcją historii. Jego słowa na długo pozostaną w pamięci uczestników uroczystości.

Pamięć o żołnierzach niezłomnych upamiętnili swoim występem harcerze z 64 Artystycznej Drużyny Harcerskiej „Zośka i Alek” z Małej Wsi wraz z Gromadą Zuchów „Jędrusie”.

Na wniosek mieszkańca Gminy, Pana Marcelego Szkopka Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 11 marca 2017 roku w Małej Wsi i Starych Gałkach, zostały objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Pan Marceli Szkopek był inicjatorem powstania w 2013 r. pomnika w Starych Gałkach i od tego czasu corocznie jest organizatorem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Mała Wieś.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

https://warszawa.tvp.pl/29453981/w-galkach-starych-uczczono-pamiec-o-zolnierzach-wykletych

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Płocku

Starostwo Powiatowe w Płocku

Gminne OSP

Gminne OSP

Gminny Portal Mapowy

Portal mapowy gminy Mała Wieś

Osoby On-line

Odwiedza nas 88 gości oraz 0 użytkowników.

Zimowe utrzymanie dróg

 

Hotel dla bezdomnych psów

Hotel dla psów

Czystsze Powietrze